• Про групу
  • Структура групи
  • Аналітика
  • Новини
  • Кар’єра в ІТТ
  • Партнери
  • Контакти
УкраинскийEn  

06.12.2012
Обсяг ринку злиттів і поглинань в 2013 році зменшиться на 10-15% - Максим Панфілов для Коментарі

Серед найбільш перспективних галузей експерти називають агропромисловий комплекс і енергетичний сектор
Таку думку висловили фахівці на форумі «Злиття та поглинання в Україні», що проходив 27 листопада.
Максим Панфілов, директор інвестиційного банкінгу групи компаній ITT, виділив два основні сектори, в яких зберегтися найбільша M&A активність: харчова промисловість і медицина: «Коли фінансова криза поглиблюється, людині потрібні медикаменти і їжа!». За його прогнозами, кількість і обсяг угод будуть зменшуватися : «Якщо збережуться обсяги до 6 млрд  доларів - це буде великий позитив. Навіть якщо буде 4 млрд доларів - я буду щасливий!».
Максим Черкасенко, партнер компанії Arzinger, також прогнозує зниження кількості угод і про зменшення їх вартості (більшість до 10 млндол). За його словами, будуть продовжуватися придбання дрібних національних компаній-власників прав на розробку та видобуток енергоносіїв, а також приватизація вугільних шахт (67 шахт до 2014 р.).
На думку Вадима Денисенка, головного редактора газети «Коментарі», головними причинами такої тенденції розвитку ринку є непрацююча банківська система, відсутність доступу компаній до дешевих кредитних коштів, світова криза, політична криза країни. При цьому Вадим зазначив: «... 70% всіх угод злиттів і поглинань в країні здійснили 20 бізнесменів. Коло цих людей, у порівнянні з минулим роком, зменшилося ... і тому тенденції наступного року - ми побачимо тільки 15 осіб на ринку M&A. Це люди, які: а) при владі; б) наближені до влади».
Зацікавленість в українському ринку з боку іноземних компаній падає з причин невпевненості в перспективах розвитку економіки, а також складності і трудомісткості оформлення угод M & A в Україні. «Деякі загальноприйняті поняття чужі українському праву ... А деякі не діють в Україні ... », - зазначає Оляна Гордієнко, радник «Бейкер і Макензі».
На панельній дискусії форуму, присвяченій питанню ролі держави на ринку злиттів і поглинань, експерти зійшлися в думках, що розвиток ринку гальмує політична криза. «Люди при владі» і наближені до них «ділять» між собою галузі економіки і підприємства, вони ж диктують правила «гри», які важко передбачити. Але ще важче грати за цими правилами, де без значних зв´язків, аж до прокуратури та всієї вертикалі влади, складно зрозуміти перспективи ринку.
Наталія Іваницька, старший юрист Адвокатського об´єднання Arzinger коментує ситуацію з ворожими поглинаннями: «Ринок злиттів і поглинань в Україні сьогодні, як ніколи, перебуває в сплячому режимі. Саме в такому несприятливому становищі найбільш небезпечними є недружні прояви з боку недобросовісних гравців ринку капіталу. З цієї причини виявлення та попередження ризиків, пов´язаних, насамперед, з управлінням господарськими товариствами зі складною корпоративною структурою, необхідно належну увагу. Зокрема, мова йде про безпечні формулюваннях статутів, які регулюють відчуження ключових активів (тобто укладення значних угод), оперативному реагуванні на сигнали в інформаційному середовищі, здатні пошкодити ділової репутації підприємства, старанному виконанню вимог податкового та антимонопольного законодавства ».